APPOMATTOX RIVER USBC, INC.

APPOMATTOX RIVER USBC HALL OF FAME

INSTRUCTIONS & QUALIFICATIONS FOR SUBMITTING CANDIDATES FOR ARUSBC HALL OF FAME

The Hall of Fame Committee shall have supervision over the Hall of Fame preliminary selection of those people who have distinguished themselves by Meritorious Service or Superior Performance in the sport of bowling within the Appomattox River USBC.

Selection Guidelines

  • A candidate may be submitted for consideration by the following categories:  Meritorious Service , Superior Performance or both.
  • Candidates must have been an ARUSBC member for minimum of ten (10) years.
  • Candidates for Superior Performance must have bowled in minimum of ten (10) ARUSBC sponsored tournaments.
  • The nominator of a candidate must be a member of Appomattox River USBC.
  • Candidates shall be selected by the HOF Committee via a point system, for submission to a final vote by the Board of Directors. 
  • Final voting shall be done by Board of Directors present the day of voting.  Board members will NOT participate in voting should they or any relative be a candidate.
  • Candidate forms will NOT be held over to next season.  A new candidate form will be completed each year.
  • Surprise inductions will NOT be permitted.
  • Completed candidate forms shall be submitted to the Hall of Fame Committee by the Deadline Date:   March 15  of the current year.

Forms shall be mailed,  emailed   or  faxed  to the ARUSBC business office, as shown:

Appomattox River USBC   
Hall of Fame Committee
Post Office Box 1998   
Petersburg  VA   23805

E-mail:   arusbc@comcast.net
FAX:   804-732-0578


2002

Margaret Dereski

Meritorious Service

2002

Leany Emory

Meritorious Service

2002

Rachel Johnson

Meritorious Service

2003

Ann H. Harrison

Meritorious Service

2003

Mary-Ann Keyes

Meritorious Service

2004

Patsy Verser

Meritorious Service

2004

Marion Wingo

Meritorious Service

2004

Terri Beasley

Superior Performance

2004

Rebecca Williamson

Superior Performance

2005

Arthur Beasley

Meritorious Service

2005

Vincent DiMarco

Meritorious Service

2005

Yolanda Graves

Superior Performance

2005

Herbert Lewis

Superior Performance

2006

Virginia Benedict

Meritorious Service

2006

T. Edward Tatum, Jr.

Meritorious Service

2006

Mary E. Vance

Meritorious Service

2006

Gerald Womack

Meritorious Service

2007

John D. Beasley

Superior Performance

2007

Milton Jones

Superior Performance

2007

Michael Zevgolis

Meritorious Service

2008

Floyd Akins, Jr.

Meritorious Service

2008

Mike Cave

Meritorious Service / Superior Performance

2009

Christy Blankenship

Meritorious Service

2009

Frank Cruiciotti

Meritorious Service

2009

Joe Shelton

Meritorious Service

2009

Ricky Zevgolis

Meritorious Service / Superior Performance

2010

Sarah Crewey

Meritorious Service

2010

Sean McDaniel

Meritorious Service

2013

Dino Lunsford

Superior Performance

2015

Richmond "Bubba" Parker

Superior Performance

2015

Mark Williamson

Superior Performance

2015

Michael Williamson

Superior Performance

2016

Derek Graves

Superior Performance

2017

Paul Zevgolis

Superior Performance

2017

Doris Anderson

Superior Performance

2018

Robert Keene, Jr

Superior Performance

2019

Roy E Becker

Superior Performance

2019

Wade Watkins

Meritorious Service

 

Applications